Onesurfvan určitě není jen půjčovna aut ale především životní styl, kterému buď propadneš a nebudeš chtít nic jiného, a nebo alespoň zažiješ netradiční dovolenou, na kterou nezapomeneš. Nech se inspirovat cestou po Andalusii a Portugalsku.
Co je Onesurfvan?
Onesurfvan je cestování, objevování, touha po dobrodružství a především láska k surfingu. Onesurfvan určitě není jen půjčovna aut ale především životní styl, kterému buď propadneš a nebudeš chtít nic jiného, a nebo alespoň zažiješ netradiční dovolenou, na kterou nezapomeneš. Určitě by se dalo říct, že jsme zážitková půjčovna dodávek, kde se vyspíte, najíte, uložíte surfy a ještě se tímhle domečkem na čtyřech kolech dopravíte, kam vás to zrovna táhne. Naše základna je v krásné, skoro nedotčené krajině Asturias na severu Španělska. Odtud se můžete vypravit objevovat krásy celého pobřeží Atlantiku, jako je Francie, Španělsko a Portugalsko. Můžete si vybrat hory, pláže ale i města. Zažijte vanlife na vlastní kůži, přečtěte si o naší cestě po Andalusii a Portugalsku a nechte se inspirovat.
Chtěli byste si ve Španělsku půjčit jeden ze tří vanů, které OneSurfVan nabízí? Navštivte jejich web onesurfvan.com a zjistěte, jaké mají ceny, volné termíny a další informace. Poradí Vám také s letenkami, vyzvednou Vás na letišti a prozradí spoustou tipů na cestu.
Sledovat můžete také jejich Instagram @Onesurfvan nebo facebookovou stránku One Surf Van
S T“čtyřkou“ na cestě po Andalusii a Portugalsku
S naším „Červeňákem“, jak naší T4 přezdíváme, jsme už najeli tisíce kilometrů a musíme říct, že ke štěstí nepotřebujeme nejnovější model obytné dodávky, ale stačí nám jeho starší „brácha“, se kterým zažijeme spoustu dobrodružství a ještě stylově.
„Volný čas tvoří nejdůležitější část našeho života a je jenom na nás jak jej využijeme.“
-One Surf Van-
Co nezbytně potřebuješ?
To, co nezbytně potřebuješ je určitě dobrá nálada a chuť objevovat svět. Dále se to liší na základě toho, jestli jsi holka nebo kluk. V našem případě je to jednoduché. Já balím to, co je potřebné pro přežití nás tří. To je třeba jídlo, krmení pro našeho psa Loka, kartáček na zuby, toaletní papír, šití, opalovací krém a další nezbytnosti. Jirka balí to nejdůležitější, to je svačina na cestu, protože bez svačiny nemůže žádné, pořádné dobrodružství začít. Po pár hodinách příprav konečně vyjíždíme, všechny volné prostory jsou zaplněné, kufr je narvaný k prasknutí, k oknu se lepí dva surfy a na podlaze se choulí Loko, který si nastupuje do auta raději o pár hodin dřív, aby měl jistotu, že mu neujedeme.
Kam vlastně pojedeme?
Už nějakou dobu jsme se bavili, že se před zimou potřebujeme pořádně prohřát. A kde je hodně sluníčka ještě v říjnu? Nebudeme si nic nalhávat, ale na pobřeží Atlantiku bychom hledali zbytečně, proto naše cesta vede směrem na vyhřáté pobřeží u středozemního moře, do Andalusie. Další plán je jasný, dostat se po pobřeží do Portugalska a chytit si tam pár vlnek.
A vyrážíme!
V autě už máme všechno potřebné, jak se ukáže na konci cesty, i nepotřebné, a vyrážíme na jih. Auto jede jako po másle. Trochu rušivým elementem se může zdát nastartovaný motor, ten opravdu slyšíme, ale pustíme si hudbu a problém je vyřešen. Naše T4 zvládá vše bez problému, vychutnáváme si pohled na Španělskou krajinu, která se mění každým kilometrem. Okolí si nejvíce můžeme vychutnat při stoupání, kdy u některých táhlejších kopců musíme podřazovat na čtvrtou rychlost, ale jinak si to uháníme 120km/hodinu a po pár hodinách už pozorujeme východ slunce na pláží v národním parku Cabo de Gata. Prý jsou zde ukryté a nejméně zalidněné pláže Španělska.
WILDCAMPING?
Wildcamping obecně není povolen, ale je tolerován na většině pláží severního Španělska. Rádi vám poradíme nejlepší pláže a místa na přespání. Obecně platí, ptát se ostatních camperů, na místní podmínky.
– One Surf Van –
CHYSTÁTE SE NA CESTU?
S průvodci od Lonely Planet se nikdy neztratíte!
Z Andalusie dále na Gibraltar
Když už jsme se nabažili Andaluských pláží, vyrážíme na Gibraltar. Na 426 metrů vysokou skálu s dlouhou historií, která patří Velké Británii. Hned na začátku nás překvapí závora před letištěm, čekáme pár minut a najednou nám asi 20 metrů před autem přistává letadlo. Říkáme si, že tohle asi nebude poslední zvláštnost tohoto místa. Jedeme dál, procházíme si město a až na občasnou palmu a opice na vrcholku, si připadáme jako v Londýně. Naštěstí, že se tady nemusí jezdit vpravo. Na večer zaparkujeme na výběžku, kde se nachází malebný maják s výhledem na Afriku. Je teplý večer a my můžeme nerušeně pozorovat východ měsíce.
Tarifa – pro milovníky windsurfingu, kiteboarding a nočního života
Hned ráno přejíždíme na Tarifu, je to ráj kiteboardingu a windsurfingu, takže je nám jasné, že tam asi bezvětří nebude a válení na pláži už nás stejně nebaví. Volíme tedy výlet do národního parku a na duny. Procházka městečkem Tarifa je moc hezká, narazíte tady na nejednu cukrárnu, které nabízí místní speciality. Nás láká hned první, Confiteria La Tarifeňa, kde nás z těch všech dobrot oči přechází. Přes den zavřené bary a prázdné uličky se večer mění v jednu velkou párty a my si užíváme španělský noční život.
Portugalsko na závěr
Už je čas přesunout se o něco dál, přejíždíme do Portugalska. Po cestě navštěvujeme malou rybářskou vesničku a kupujeme si čerstvé ryby. Tím, že v autě je lednice, která je dobíjena solárním panelem, není problém si je nechat na večer. Když z dálnice konečně přejíždíme na vedlejší silnici, projíždíme malými, malebnými vesničkami, kde se zastavil čas. Dveře a zdi domů jsou obloženy barevnými kachličkami a vše působí uvolněně. Přijíždíme do města Sagres, kde si unavení po cestě sedáme do kavárny a objednáváme si domácí Pastel s kávou. Tahle dobrota je typický Portugalský košíček plněný pudingem.
Cíl cesty? Lisabon!
Po pár dnech opouštíme jih Portugalska a blížíme se do cíle naší cesty, do Lisabonu. Přítel sice není fanoušek velkoměst, ale já mám jednu podmínku, alespoň jedno město za cestu a tak se už odpoledne procházíme po Lisabonských uličkách a nasáváme atmosféru hlavního města. Po celém dni jsme už unavení a s nadšením využíváme možnost zapůjčení koloběžky, na které dojedeme podél vody až k naší bezpečně zaparkované dodávce. Ta má sice na výšku 2,5 metru, ale za celou dobu, jsme neměli s parkováním jediný problém. Poslední den zakončujeme snídaní u pevnosti Belém, nakupujeme nezbytné suvenýry z korku a vyrážíme zpět směr Asturias.
Po dvou týdnech našeho dobrodružství jsme najeli s T4 Westfalií z roku 1995 neuvěřitelných 4500km, poznali spoustu nových míst a znovu si uvědomili, jaká se za tímto způsobem cestování skrývá volnost a nezávislost. Jedeš na libovolné místo, přespíš, kde se ti zrovna zlíbí, a všechno se snažíš dělat v souladu s přírodou. Auto nás ani na chvíli nezklamalo a i když jsme neuháněli 150km rychlostí, dovolilo nám zpomalit od všedního života ve městech a jediné, co nás každý den zajímalo, byly základní potřeby týkající se vaření, shánění vody a volby dalšího cíle. Tohle je vanlife a pokud ho chceš vyzkoušet, na nic nečekej a užívej si ho naplno.
Andalusie Anglie Austrálie Chile Citroen Jumper Dolomity Domácí mazlíčci Dánsko Evropa Faerské Ostrovy Francie Free Camping Full-time žití v autě Havaj Inspirace Island Itálie Jižní Amerika Kempování Kempování s dětmi Kempování ČR Nový Zéland Oficiální přepis Polsko Portugalsko Pro začátečníky Přestavba Rady & Tipy Roadtrip Skandinávie Skotsko Slovinsko Střešní stan Svět Tipy na výlety Vaření Vestavba do osobáků video VW T4 VWT4 Syncro VW T5 Vybavení Česká republika Španělsko Švédsko